המדינה תפצה על אלימות כלפי צעיר שהתפרע במהלך הרס מבנים בהתנחלות

מאמר מאת: עורך דין רן הירשברג, מייסד ושותף

צעיר, תושב חברון, נעצר במהלך הפרות סדר שאירעו לפני שש שנים בשל פינוי מבנים בלתי חוקיים בקרבת קריית ארבע. בית משפט השלום בירושלים התרשם שהמעצר היה לגיטימי, אך קבע כי שוטר מג"ב הפעיל נגדו כוח בלתי סביר.

סיפור המעשה:

לפני שש שנים פינו כוחות הביטחון מבנים בלתי חוקיים באזור המכונה "גבעה 18", שבסמוך לקריית ארבע.

הפעילות הרגישה נמשכה שעות ארוכות, ולוותה בהפרות סדר של עשרות נערים, חלקם רעולי פנים, שהציתו מטעים סמוכים של תושבים פלסטינים ויידו אבנים אל עבר כוחות הביטחון.

במהלך ההתפרעויות, הותקף קצין צה"ל על ידי מספר נערים. אחד מהם, נער כבן 17 שהתגורר באותה תקופה ביישוב עתניאל שבדרום חברון, נעצר בידי שוטר מג"ב בעקבות חשד להשתתפות בתקיפה. לאחר שעבר חקירה שוחרר הנער למעצר בית. לבסוף המדינה החליטה שלא להגיש נגדו כתב אישום בשל התיישנות.

לימים הגיש הנער תלונה למח"ש בטענה שנעצר בכוח על לא עוול בכפו, אך תיק החקירה נגד שוטר המג"ב נסגר מחוסר ראיות, וערר שהוגש על כך נדחה. בשנת 2012 הוא החליט לתבוע לפיצויים מהשוטר והמדינה.

התובע תיאר את מעצרו כמעצר שווא אלים. לטענתו, השוטר גרר אותו בכוח אל עבר הג'יפ המשטרתי ללא כל סיבה, לעיני אמו ואחיו, וגרם לו לחבלות ולדימום.

התובע הכחיש כי לקח כל חלק בהתפרעויות, וסיפר כי הגיע למקום ביחד עם אמו, כדי לחפש את אחיו הצעיר ולאתר תפילין שנפלו בין הריסות בית הכנסת שנחרב על ידי השוטרים. לטענתו, הוא עמד ללא ניע כשהשוטר לפתע הפיל אותו ארצה והחל לגרור אותו אל מול עיניהם ההמומות של בני משפחתו. הוא הוסיף כי השוטר השתמש נגדו בכוח לא סביר למרות שכלל לא התנגד למעצר.

המדינה ביקשה להכיר בחסינות השוטר מפני התביעה בהיותו עובד ציבור ובית המשפט קיבל את בקשתה, כך שהתביעה התנהלה נגדה בלבד.

המדינה הכחישה את גרסת התובע לאירועים, וטענה כי עצרה אותו עקב חשד סביר להשתתפות בהפרות סדר. הקצין שהותקף אף זומן לעדות, במהלכה זיהה את התובע כאחד מתוקפיו.

השוטר גרם לדימום

כב' השופטת מיכל שרביט התרשמה לחיוב מעדותו של הקצין, שגרסתו נתמכה בעדותו של חייל נוסף ובסרטונים בהם הוא נראה עם מדים קרועים. לעומת זאת, עדותו של התובע ואמו הייתה רוויית סתירות. כל אחד מהם מסר גרסאות שונות לגבי השתלשלות האירועים, ובעקבות זאת הגיעה השופטת למסקנה שהמעצר נעשה על יסוד חשד סביר למעורבות התובע בהתפרעויות.

כב' השופטת הוסיפה ופסקה כי הסרטונים המתעדים את המעצר מעידים על כך שבניגוד לטענתו, התובע כן התנגד למעצר וסירב ללכת עם השוטר בכוחות עצמו.

עם זאת, החל משלב מסוים בו, נראה התובע מבקש לעמוד על רגליו בגפו. למרות זאת, השוטר לא נענה לו והמשיך לגרור אותו בכוח ומהירות על גבי הקרקע רצופת האבנים, ונראה היה שגבו מדמם. עוד הבחינה השופטת כי השוטר ריתק אותו אל הקרקע לפני שהועלה לג'יפ. פעולות אלה מעידות שהשוטר אכן השתמש בכוח בלתי סביר כנגד הצעיר.

משכך, ועל אף שהמעצר היה חוקי, כב' השופטת הורתה למדינה לפצות את התובע ב-20 אלף שקל על הנזקים שנגרמו לו בעקבות אלימות השוטר. המדינה תישא גם בשכר טרחת עורך דין ובהוצאות משפט בסך 4,000 שקל.

** הכותב לא ייצג בתיק

הכתבה פורסמה באתר פסק דין

הפטר חובות – לא רק בהוצל"פ

מאת- עו"ד שחר סקופ, מייסד ושותף

עד לאחרונה, אם הייתם שרויים בחובות עתק של מאות אלפים או מיליוני שקלים, הדרך היחידה למחוק אותם ולפתוח דף חדש הייתה בהליך של פשיטת רגל. לפני כארבעה חודשים התמונה השתנתה באופן דרמטי, כשהוראת שעה חדשה
נכנסה לתוקף וקבעה כי גם חייבים (מוגבלים באמצעים) בהוצאה לפועל יוכלו לקבל פטור מחובותיהם בהליך מהיר יחסית.
פשיטת רגל, כידוע, הינה הליך די מורכב (שהפך ליעיל יותר במסגרת הרפורמה מחודש ספטמבר 2013 ). לרוב היא אורכת מספר שנים, שבמהלכן החייב נתון
להגבלות שונות ולפיקוח המנהל המיוחד שמונה לו, נדרש לאסיפות נושים, משלם
מדי חודש לקופת הכונס הראשי, מגיש דוחות על הכנסות והוצאות ועוד. בסופו
של יום, לאחר שבית המשפט מאשר את תכנית הפירעון שהחייב מציע בהתאם ליכולתו הכלכלית, ובתנאי שעמד בתשלומים החודשיים, הוא יקבל את צו ההפטר לחובותיו.
עתה, כאמור, באמצעות הליך מזורז יחסית, יכול גם חייב בהוצאה לפועל לקבל הפטר לחובותיו. כדי שיוכל לעשות זאת, הוא יידרש לעמוד בכמה תנאים: חובו
הכולל לא יעלה על 800,000 שקל, הוא עמד בצו התשלומים שהושת עליו לפחות 3 שנים שקדמו להגשת הבקשה, הוא אינו שרוי בהליך פשיטת רגל ואין לו נכסים בעלי ערך הניתנים למימוש.
עם הגשת הבקשה, אמור רשם ההוצאה לפועל להחליט בתוך 45 ימים באם ייפתח לחייב תיק הפטר. במידה והבקשה מתקבלת, ניתנת לנושים אפשרות להגיש את התנגדותם, ולאחר מכן יוזמן החייב לחקירת יכולת כלכלית. בסופו של תהליך, הרשם הוא זה שיכריע האם להעניק לחייב צו הפטר — ובכך למחוק את כל חובותיו. במידה ורשם ההוצל"פ מחליט לדחות את הבקשה לפתיחת תיק הפטר, או שלא לתת הפטר לחובותיו, ימשיך החייב לשלם את התשלומים החודשיים שהושתו עליו במסגרת תיק ההוצל"פ או תיק האיחוד.
כך או כך חשוב להבהיר, כי גם הפטר בהליך זה, בדומה לפשיטת רגל, אינו מוחק חובות משכנתא/משכון, מזונות וקנסות מנהליים או פליליים.

אין באמור בכתבה זו משום חוות דעת משפטית או המלצה ואין בה כדי למצות את הסוגיות הנוגעות לנושא. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני.

נוזל ניקוי גרם לחלודה ברכב – תביעה עפ"י פוליסה

מאמר מאת: עורך דין רן הירשברג, מייסד ושותף

נוזל ניקוי שנשפך בתא המטען של הרכב גרם לחלודה מסוג מוזר. בעלת הרכב, שנבהלה, מכרה אותו במחיר מופחת, ותבעה את כספי ההפרש מהביטוח. בית המשפט קיבל את התביעה והורה ל"מגדל" לשלם לאישה כ-60,000 שקל.

סיפור המעשה:

לפני כשלוש שנים הניחה האישה בקבוק פלסטיק עם נוזל ניקוי בתא המטען של הרכב, אך זרקה אותו כעבור מספר חודשים לאחר שהריחה ריח חריף והסיקה שהוא נובע מנוזל הניקוי. רצה הגורל ושנה לאחר מכן גילתה האישה תקר בגלגל. ואולם, כשפתחה את תא המטען כדי להוציא את הגלגל החלופי, היא גילתה כי כולו מכוסה בחלודה.

מכיוון שסברה כי מדובר  בפגם בייצור, היא פנתה למוסך לשם מימוש האחריות על הרכב – מסוג הונדה סיוויק. אלא שנציגי המוסך מסרו לאישה כי לא מדובר בחלודה "רגילה", כך שהם אינם אחראים לנזק. לימים הסתבר כי הנוזל בבקבוק – שהכיל חומצה כלורית – הוא שגרם לחלודה, שהתפשטה גם באזורים נוספים ברכב.

בעקבות נזקי החלודה החליטה האישה למכור את הרכב, והצליחה למכור אותו תמורת 43,200 שקל בלבד, פחות כ-60,000 שקל מערכו. לאחר מכן היא פנתה לחברת הביטוח "מגדל" שתחזיר לה את ההפרש – מכיוון שלעמדתה הנזק נגרם בעקבות אירוע תאונתי – לפי הגדרות הפוליסה. ואולם, "מגדל" לא חשבה שמדובר בתאונה, ולכן האישה הגישה נגדה תביעה בבית משפט השלום בתל-אביב.

האישה טענה שהפוליסה מכסה "תאונה מכל סוג שהוא" ולכן על חברת הביטוח להחזיר לה את ההפסדים מהמכירה.

"מגדל" טענה לעומת זאת, שהתובעת לא הוכיחה את המועד המדויק שבו החל הבקבוק לנזול, ולעמדתה, היה זה אירוע מתמשך ואיטי, שלא עונה על הגדרת תאונה מקרית המכוסה בפוליסה.

במקביל, שלחה "מגדל" הודעת צד שלישי נגד "כלל", בטענה שאם כבר מדובר ב"תאונה" – היא האחראית לנזקים, כיוון שבמועד בו התגלו הנזקים "כלל" הייתה המבטחת של הרכב.

בתגובה, "כלל" טענה כי המועד לבחינת האירוע הוא מועד היווצרות הנזק – שלטענתה התרחש בתקופת בה הרכב בוטח על ידי "מגדל".

"בלתי צפוי"

השופט הבכיר אלי ספיר הסביר כי גם אם לתובעת יש חלק בגרימת הנזקים, אין הדבר פוטר את מבטחות הרכב מאחריות, שכן אחת ממטרות הביטוח היא להגן על המבוטח מפני טעויותיו.

מכאן, התייחס השופט לעדותה האמינה של התובעת, שסיפרה כי כאשר הוציאה את הבקבוק מהרכב, לא הבחינה בכל בעיה, ומשכך, לא חשבה להרים את השטיח המסתיר את הגלגל החלופי ולכן לא ראתה את מלוא הנזקים בבת-אחת.

כמו כן, השופט קיבל את חוות דעת השמאי שתיאר כי הייתה זו החלדה מסוג שלא ראה מעולם.

בהתאם, הגיע השופט למסקנה כי מדובר באירוע בלתי צפוי ולא מתוכנן, שאדם מן הישוב לא יכול היה לצפות לו, ולכן, חרף העובדה שהנזק נגרם בתהליך איטי ולא במקריות, מדובר באירוע העונה להגדרת הפוליסה ל"תאונה".

באשר לאחריות – השופט הטיל אותה על "מגדל" תוך שקיבל את טענת "כלל" כי המועד לבחינת האירוע הוא מועד היווצרות הנזק.

לפיכך, השופט קיבל את התביעה, והורה ל"מגדל" לשלם לתובעת 60,122 שקל עבור נזקיה, בתוספת הוצאות ושכ"ט עו"ד של 20,000 שקל. בנוסף, חויבה "מגדל" לשלם ל"כלל" שכ"ט עו"ד בסך 7,500 שקל.

** הכותב לא ייצג בתיק

כתבה שפורסמה באתר פסק-דין