צוואות וירושות

אין אדם יודע את גורלו. עם זאת, חשוב לציין, כי בדרך-כלל במותו של אדם ההשלכות הכלכליות על יקיריו תהיינה גדולות. על-מנת שאדם יוכל בחייו לתכנן, מראש, באופן מסודר ותקף מבחינה חוקית, אותן ההשלכות – עליו לערוך צוואה, עוד בחייו.

חוק הירושה משנת תשכ"ה-1965 קובע שתי חלופות מרכזיות להורשת עזבונושל מנוח/ה: על פי דין או על פי צוואה.

אדם אשר הלך לעולמו ולא הותיר אחריו צוואה, הוראות חלוקת עזבונות יקבעו עפ"י הקבוע בדין:

הוראות חוק הירושה מחלק את ירושתו של המנוח על פי קירבתו המוגדרת ב 3 מעגלי קירבה (פרנטלות).

המעגל הראשון – ילדיו של המוריש. כיורשים טבעיים.

המעגל השני – הוריו של המוריש (במידה ואין למוריש ילדים או נכדים) ואם אין למוריש הורים, אחיו של המוריש.
המעגל השלישי – הסבים והסבתות.

במידה וקיים בן זוג, הרכוש יתחלק בין בן הזוג לבין היורש ע"פ הקרבה.( לדוגמא-חצי לבן הזוג וחצי לילדיו)

 

עריכת צוואה הינה פעולה אשר אדם יכול לבצע לבדו או באמצעות איש מקצוע מתאים, דהיינו עורך דין. עריכת צוואה מעמידה א רצון המוריש באופן ברור ויכולה למנוע חלוקת רכושו של אדם שלא על פי רצונו ולמעשה למנוע מצבים של חוסר צדק ועוול רב לקרוביו האהובים וכן למנוע עימותים והתדיינויות רבות בבתי משפט של אהוביו וקרוביו של המנוח.

 

 

חוק הירושה מגדיר 4 תצורות לעריכת צוואה (צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה). לאורך השנים, מאז נחקק חוק הירושה, התווספו תקנות וכללים שונים  לסעיפי הצוואה המופיעים בחוק הירושה, וזאת על מנת לייצר מנגנון שיפוטי אשר יסייע למצווה לשקף באופן ראוי יותר את רצונו –גם לאחר לכתו. כפועל יוצא מכך, עריכת צוואה המיועדת לצרכי הסדרת הנכסים, הממון והרכוש העומדים לרשות המצווה, מחייבת אותו להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני ירושה.

משרדנו מתמחה בניסוח משפטי מקצועי ומדויק של צוואות ומתן שירותי עריכת צוואה מכל הסוגים (צוואות רגילות, הדדיות לבני זוג, מורכבות), לרבות שירות נלווה של אישור צוואה בפני נוטריון ('צוואה בפני רשות'), וכן בטיפול בענייני ירושה שונים, כגון: הגשת בקשות לצווי ירושה, בקשות לצווי קיום צוואה, אישור הסכמים בין יורשים בפני בית משפט לענייני משפחה וכו'. והכל על מנת להבהיר את רצון המצווה למניעת אי הבנות / מחלוקות בין יורשיו שבדרך כלל הינם קרוביו האהובים ביותר והמשמעותיים ביותר בחייו של המצווה.

במקצועיות, ורגישות  למצבו האישי של הלקוח תוך התחשבות בהשלכות הכלכליות ובהבטי המיסוי באופן חלוקת העזבון העתידית

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *